|
|
Вештачки грађевински материјали
Вештачки грађевински материјали се тешко разграђују па самим тим грађевински отпад загађује природу. Зато постоји низ мера поновног коришћења (рециклажа) ових материјала.
Носећи (конструктивни) материајли
Бетон
Један од најважнијих грађевинских материјала. Добија се мешањем везивног материјала (цемент), агрегата (шљунак, песак, млевена опека и сл.) и воде.
Користе за за за изградњу путева, темеља, зграда, мостова, бетонских блокова.... Може бити: обични, армирани, преднапрегнути и лаки бетон.
За мешање бетона користе се мешалице. Пумпе за бетон користе се за бетонирање високoг делова грађевине.
Обичан бетон се користи за израду делова објекта који нису оптерећени на притисак, тротоара, стаза, коловоза...
Армирани бетон се разликује од обичног бетона по томе што се у бетонску масу стављају челичне шипке. Тиме се повећава чврстоћа бетона. Користи се за израду темеља, стубова, серклажа, греда, тераса, међуспратних конструкција итд.
Преднапрегнути бетон је специјална врста армираног бетона. Армирање се изводи тако што се челична арматура и бетонска маса подвргну претходном напрезању у смеру супротном од смера деловања притиска.
Лаки бетон се уграђује у објекте који не захтевају велику чврстоћу материјала већ добру звучну и топлотну изолацију. То се постиже тако што се уместо шљунка додаје лакши материјал : шљака, дробљена опека и др.
Керамички материјали
У ову групу спадају разне врсте опека (цигле), блокови и цреп.
Опека (цигла) се производи од глиновите земље, која се ситни, гњечи и меша са водом, обликује, суши и пече. Стандардна величина опеке је 25 х 12 х 6,5 cm. Опека је такође носећи материјал, користи се за изградњу зидова.
Производња опеке
Опеке могу бити: пуне и шупље. Опеке већих димензија називају се блокови.
Шупљи блокови су већих димензија од обичне цигле, па се њима знатно брже гради. Добри су звучни и топлотни изолатори. YouTube
Монт-опеке су сличне шупљим блоковима, само нису правоугаоног пресека, већ трапезастог. Користе се за израду међуспратних конструкција тако што се ређају између ферт гредица.
Цреп је керамички материјал који се користи за кровне покриваче.
посебна врста асфалтног кровног покривача назива се тегола.
Везивни материјали
Добијају се печењем одређених врста стена, при чему настају хемијске промене у структури материјала. У контакту са водом очврсну везујући материјале као што су шљунак, песак, опекаи др. У ову групу спадају: креч, цемент и гипс.
Креч је најстарији везивни материјал. Добија печењем камена кречњака на температури од 1000 °С до 1200 °С. Тако добијени креч се назива живи креч. Живи креч се „гаси” додавањем воде уз стално мешање. Креч помешан са водом користи се за кречење зидова зграде.
Гашење живог креча
Када се помеша са песком и водом добије се малтер. Малтерисање може бити ручно и машинско.
Цемент је основни везивни материјал у савременом грађевинарству. Добија се од две компоненте: глине и кречњака (лапорац) који се пеку у ротационим пећима на температури од око 1400 °С. После печења охлађена маса се меље у фини прах и пакује у папирне џакове од 50 kg.
Производња цемента
Гипс је такође везивни грађевински материјал. Добија се печењем гипсаног камена (садре) на температури од око 180 °С. После печења се меље у фини прах и пакује у водоотпорну амбалажу. Користи се за попуњавање шупљина, израде декоративних стубова, преграда, розети и сл.
Материјали за облагање
Материјали за облагање се користе да би унутрашњост објекта учинили лакшим за одржавање и пријатнијим за за боравак.
За облагање подова, степеништа и подеста користи се: камен, дрво, вештачки камен, пластичне масе, керамичке плочице и др.
За просторије које се квасе (кухиње и купатила) најчешће се користи од вештачки камен или керамика. За облагање зидова користе се: боје, гипсане плоче, тапете и др. Тапете се деле у три основне групе: лаке, средње и тешке, односно папирне, пластичне, текстилне, плутане и др.
Материјали за изолацију
Изолациони материјал се у грађевинарству употрбљава у циљу заштите од непожељних утицаја воде, (влаге), топлоте и звука.
Топлотна изолација се поставља у објектима ради смањивања провођења топлоте кроз зидове у околину. Користе се материјали: стиропор, стаклена вуна, тервол и сл. Посебно је важна уштеда енергената за загревање простора и воде.
Стиропор се тешко разграђује (и више од 500 година) па се све више проналазе начини за смањење употребе овог материјала. Добија се од пластике и садржи око 95% ваздух, што га чини неекономичним за рециклажу.
Азбест је материјал који је одличан изолатор топлоте али је штетан за здравље људи па се његово коришћење у грађевинарству забрањује. Грађевински отпад од азбеста се третира као опасан отпад и смешта се на посебне депоније, намењене за смештај овог отпада.
Звучна изолација се поставља у грађевинске објекте ради смањивања непожељне буке у просторијама, без обзира да ли та бука долази споља или из објекта. Користи се додатно стакло, кедери око прозора и врата и др.
Хидроизолација штити објекат или неке делове од штетног утицаја влаге, која може да потиче од подземних вода или падавина. Најчешће коришћени хидроизолациони материјал је на бази битумена (прерађевина нафте) и различите врсте пластичних фолија.
Материјали за инсталацију
Сви материјали или елементи који се користе за различите инсталације које се уводе у грађевински објекат називају се инсталациони материјали.
врста инсталације | инсталациони материјал |
електрична | прекидачи. утикачи, каблови ... |
грејна | цеви, радијатори, вентили ... |
водоводна | цеви, вентили, славине ... |
канализациона | канализационе цеви, кривине ... |
антенска ... | каблови ... |
Погледај презентацију
Рециклажа грађевинског отпада
Послове рушења прати велика количина отпадног материјала: бетона, камена, челика, дрвета... Отпад се у сировом стању, у којем се после рушења налази, мора транспортовати до депоније. Трошкови депоновања отпадног материјала су знатни, посебно приликом рушења великих објеката.
Овај веома важан процес обраде састоји се од:
- разврставања материјала по саставу
- сечења бетонског гвожђа и дробљења бетона, камена и других крутих материјала.
- После дробљења, материјали (бетон, камен...) класирају се по величини и транспортују до властитих градилишта или се испоручују купцима. Примена овог материјала је веома широка. Kористи се као подлога пре бетонирања, приликом изградње саобраћајница, различитих платоа... Овако обрађен материјал испоручује се по цени која је далеко нижа од класичних природних материјала.
Рециклажом грађевинског отпада помаже се очувању природе и животне средине
Људи морају развијати свест о заштити и очувању животне средине. Јачање и подизање нивоа свести о заштити и очувању животне средине је сталан процес на којем треба инсистирати.