|
|
Планови у грађевинарству | |
File Size: | 4892 kb |
File Type: | ppt |
ТЕХНИЧКА ДОКУМЕНТАЦИЈА У ГРАЂЕВИНАРСТВУ
Техничка документација састоји се од пројеката (идејног, главног и извођачког) и представља скуп свих стручно израђених цртежа, прорачуна, описа и плана изградње објекта. У састав пројеката улазе и урбанистички и ситуациони план и план шире околине, који је такође неопходно познавати приликом реализације неког грађевинског објекта.
Урбанистички план је цртеж који садржи све објекте у једном насељу. Он се израђује за сваку општину и њиме се одређује намена земљишта и правила изградње сваког новог објекта.
Земљиште може бити намењено за изградњу школа, обданишта, саобраћајница, стамбених, јавних и индустријских објеката, као за зеленило и слободне површине.
Правила изградње односе се на висину, број зграда, као и њихов изглед, намену и међусобни положај. На тај начин одређује се изградња нових, али и проширење већ постојећих насеља и избегава се мешање стамбених и индустријских делова града.
Урбанистички план израђује се у урбанистичком заводу, у којем инвеститор тражи сагласност, одобрење, за изградњу грађевинског објекта ха жељеној локацији.
После добијања сагласности инвеститор одлази у пројектни биро и објашњава пројектанту какв објекат жели да изгради (сврха објекта, величина, број и распоред просторија...). На основу описа, пројектант црта скицу објекта са мноштвом детаља, и тек кад се скица усагласуи са захтевима инвеститора, приступа се даљој изради техничке документације.
На твом рачунару инсталирај програм GoogleEarthи погледај како изгледају градови и места посматрани са висине, слично урбанистичком плану.
Ситуациони план шире околине је цртеж који показује спољне ивице будућег објекта, детаљнији изглед парцеле на којој ће се градити као и парцела које је окружују. На цртежу се уцртавају и прилазни путеви, мрежа инсталација и правац севера. Овај план се црта у размери 1:1000.
Ситуациони план градилишта је цртеж који још детаљније приказује парцелу са уцртаним објектом на жељеном месту у односу на пут и стране света. Црта се у размери 1:200.
Идејни пројекат представља замисао пројектанта који приказује захтеве инвеститора. Тај пројекат састоји се од цртежа , ситуационог плана шире околине, ситуационог плана градилишта, техниког описа и приближног прорачуна трошкова изградње.
Цртежи идејног пројекта су: основа темеља, приземља, спратова и крова, изгледи објекта са свих страна, попречни и уздужни пресеци. На основу тих цртежа инвеститор може сагледати како ће објекат изгледати, па уколико има примедаба, саопштава их пројектанту, који ће извршити корекцију. Идејни пројекат црта се у размери 1:100 за мање објекте и 1:200 за веће.
Овај пројекат представља замисао пројектанта који приказује захтеве инвеститора. Чине га следећи цртежи:
* основа приземља, спратова и крова
* изгледи објекта са свих страна
* попречни и уздужни пресеци:
*
- за мање објекте се црта у размери 1:100, а за веће 1:200.
Главни пројекат црта се пошто се изврше корекције и инвеститор одобри идејни пројекат. Тај пројекат се састоји од цртежа као и идејни пројекат, ситуационог плана шире околине, ситуационог плана градилишта, техничког описа, статичког прорачуна, прорачуна трошкова итд.
Црта се у размери 1:100.