|
|
|
СИСТЕМИ ГРАДЊЕ У ГРАЂЕВИНАРСТВУ
Како се развијало људско друштво тако се развијала и грађевинска техника. На модернизацију изградње грађевинских објеката највише су утицали нови грађевински материјали, технологије, алати и машине. Временом су се мењали начини градње па тако данас разликујемо два основна система градње:
- традиционални и
- савремени, који може бити:
- скелетни и
- монтажни
Традиционални начин градње је најстарији начин за изградњу породичних кућа и мањих објеката. Све радње потребне за изградњу-копање темеља, бетонирање, зидање, постављање кровне конструкције, инсталатерски радови- изводе се на градилишту. Већина тих радова обавља се ручно тј. без грађевинских машина, па је овакав начин градње веома скуп и дуготрајан.
Савремени начин градње најчешће се користи за израду великих стамбених, јавних и привредних зграда. Већина радњи се обавља помоћу машина али постоје и детаљи који се морају изводити ручно. Овакав начин градње захтева детаљније планирање и стручњаке из области грађевинарства, али је много бржи и јефтинији.
Постоје два начина савремене градње:
Скелетни систем градње подразумева израду костура зграде, који се састоји од стубова и међуспратних конструкција, а израђује се од армираног бетона или челичних конструкција. Улога скелета (костура) је да целокупан терет грађевине пренесе на тло. Шупљине се попуњавају зидовима, најчешће од цигле или блокова. На такав начин граде се високе зграде.
Монтажни начин градње најчешће се користи за мање стамбене зграде. Предност је брзина изградње објекта, јер се конструктивни елементи као што су зидови и међуспратна конструкција израђују у производним постројењима (фабрикама), а затим камионима довозе на градилиште. Читави зидови се одједном постављају.
Погледај како се гради монтажна кућа.
Не праве се само куће, устаное и фабрике. Погледај како изгледају пројекти стадиона који се граде у Сочију у Русији овде.