Појам и подела техничких материјала
Погледајте око себе, све што је створио човек направљено је од неког материјала.
Сетите се шта смо учили на првом часу.
Ресурси су све оно што можемо искористити да нешто направимо и тиме обезбедимо лепши и удобнији живот.Основни ресурси (природна богатства) су материја и енергије.
Материја је све оно што видимо и мошемо опипати. То је дрво, метал, пластика и сл.
Енергија се налази у телима и можемо је осетити. То је светлост, топота, кретање и сл.
У ресурсе спадају и простор и време.
Простор је све оно што видимо и што нас окружује.
Време не видимо али осећамо да пролази и доноси промене материје.
Техника је скуп знања и вештина којима људи обликују материју помоћу различитих облика енергије у простору и времену.
Технологија је поступак добијања или прераде материјала.
Материја коју човек може обрађивати и од ње стварати предмета називамо материјал.
Човек је од најранијих периода свог постојања користио материјале из природе као што су дрво, камен и земља за израду оружја, оруђа, склоништа и др. Временом човек је усавршио начине добијања и обраде различитих врста материјала.
Погледај око себе и размисли од чега су направљени предмети који те окружују.
Материјале делимо на:
- Природне - који се без промене структуре материјала уз минималну прераду користи за израду различитих употребних предмета. То су нпр.: дрво, камен, земља, вода, руде метала и неметала, нафта, угаљ и др.
- Вештачке - који се добијају вештачким путем кроз хемијске и технолошке поступке чиме се мења структура и првобитни састав материјала. То су нпр.: папир, пластичне масе, гума, керамика, метали, цемент, креч.
- Вештачке - који се добијају вештачким путем кроз хемијске и технолошке поступке чиме се мења структура и првобитни састав материјала. То су нпр.: папир, пластичне масе, гума, керамика, метали, цемент, креч.
Неки материјали се могу, одређеним технолошким поступцима, поново прерадити тако да се добије нови материјал од кога се поново праве различити предмети. Тај процес се назива РЕЦИКЛАЖА.
На паковањима намирница често се налази знак који означава да се то паковање (материјал) може рециклирати. Зато пластичне, стаклене или металне предмете треба бацати у посебне контејнере да би се поново прерадили.
Направи модел ове траке од папира и обоји га бојом која се теби свиђа. Ова трака се назива Мобијусова трака по немачком математичару Аугусту Фердинанду Мебијусу.
Модел Мебијусове траке се лако може направити тако што се узме папирна трака, и заротира се по дужини за пола круга, а затим се крајеви траке споје како би направили колут.
Траку обликуј у троугао.