УВОД У МАШИНСКУ ТЕХНИКУ
Ресурси на нашој планети су:
-
енергија
-
материја
-
простор и
-
време
Све машине или технички уређаји (бицикл, трактор, струг) су састављене од више делова који су слични или исти - елементи машина (машински елементи).
(вијак) (клип мотора)
-
скуп машинских елемената који чине функционалну целину јеподсклоп.
(клип и клипњача)
-
два или више подслопа чине склоп (или машинску групу).
(мотор)
-
две или више машинских група чине машинску конструкцију (машину, апарат, уређај).
(машина)
-
под механизмима се подразумевају подсклопови машина састављени од два или више елемената који у међусобној вези омогућавају да кретање једног елемента изазове кретање осталих саставних елемената.
појам машина подразумева практичан механизам који остварује механичко кретање.
код свих машина важи закон о одржању енергије (енергија се не може уништити већ може само прелазити из једног облика у други).
машине се деле на: - погонске и - радне
Просте машине
Полуга је проста машина која може да мења интензитет сила?
Принцип полуге нам омогућава да се на основу равнотеже сила, увећава могућност подизања или преношења терета сразмерно односу кракова полуге. Важно је изабрати ослонац и за двокраку плоугу важи F1* l1= F2* l2.
(кликни на слику)
Главни делови полуге су:центар обртања- ослонац, отпор-сила коју треба савладати и активна сила-тачка у којој делује спољашња сила.
Стрма раван нам омогућава дизање терета са знатно мањом силом од тежине терета тј. F=G*h/l, при чему је h висина подизања, l је пут подизања, G је тежина терета који се подиже.
(кликни на слику)
Принцип клина нам омогућава да се са мањом силом Ф савладају отпори N1, N2 приликом продирања клина и N1= N2= N = F *а/l, при чему је а ширина клина, а l је дужина клина.
(кликни на слику)
Сила трења се јавља при контакту два тела услед молкуларне структуре површина, при чему је сила трења F= μ*N, а μ је коефицијент трења између тела, а сила N је нормална сила притиска која представља додатни отпор кретању.
Обртни диск (котур) омогућава да се обртни диск полупречника R, са ослонцем у тачки О, при деловању силе F, обрће око тачке О , при чему је мера обртног дејства обртни момент и за непомични котур важи да је F=G.
(кликни на слику)
Котурача се формира од помичних и непомичних котурова, а услед разлагања тежине терета на две паралелне силе у ужадима помичних котурова и вучна сила износи F=G/2 n, где је n број котурова у котурачи.
(кликни на слику)
Точакје проста машина где се тело у облику диска котрља на подлози и долази до смањења отпора кретања и вучне силе.