Сигурно сте чули за: Сунчев систем, нервни систем, еко систем, Мендељејев систем хемијских елемената, привредни систем наше земље, систем за наводњавање, саобраћајни систем итд.
Реч систем значи скуп одређених делова (елемената) који заједно чине функционалну целину.
Још су стари Грци знали да је целина „више" од збира својих делова. Иако се, дакле, систем састоји из делова, ти делови не функционишу сами за себе већ заједно.
Значи само постојање елемената није довољно да би њихов скуп био систем. Тај скуп мора бити тако уређен, елементи међусобно тако повезани, да скуп делује као целина.
Подсистем представља скуп елемената, који су систем за себе, али и део већег система,нпр. Микрософт офис је подсистем оперативног система виндовс, мозак је подсистем нервног система и сл.
Сваки систем може бити подсистем неког другог већег система а сваки подсистем коже бити систем за своје саставне елементе.
Саобраћај (у ширем смислу) одређеног подручја може бити веома сложен систем са великим бројем елемената.
Елементи саобраћајног система су:
- саобраћајнице: железничке пруге, путеви, водни путеви (природни и вештачки), као и други стабилни објекти: аеродроми, луке, пристаништа, аутобуске и железничке станице, пословне и управне зграде (складишта, радионице и сл.), цевоводи, телеграфски и телефонски водови, централе и други уређаји, итд.
- саобраћајна средства: бродови и други пловни објекти, камиони, аутобуси, локомотиве, вагони, трамваји, тролејбуси, авиони, путнички аутомобили итд.
- претоварни и други уређаји за манипулисање теретом: дизалице, виљушкари, транспортне траке, као и палете, контејнери и слична средства.
- нематеријални елементи, као што су: људско знање, искуство, методи одлучивања о саобраћају, саобраћајне тарифе, редови вожње, закони и други прописи о саобраћају, уговори, споразуми и слично.
Због тога појмови развијен саобраћај и развијен саобраћајни систем не могу се поистоветити. Ако нека земља има пуно елемената саобраћајног система: пруга, путева, авиона, бродова, саобраћајних школа итд. - кажемо да има развијен саобраћај. Али, тек ако су ови елементи, па макар их било и мање, међусобно повезани у функционално јединствену целину можемо рећи да та земља има саобраћајни систем или системски организован саобраћај.
Да запамтимо:
Саобраћајни систем чине:
- саобраћајни објекти
- превозна средства и
- саобраћајна регулатива (правила, прописи и сл.)
Функција саобраћајног система
Задатак саобраћајног система, његова функција, је да, што је могуће боље, задовољи све потребе за кретањем у неком друштву.
На мењање структуре саобраћајног система утичу:
- развој науке и технике, односно примена нових техничких достигнућа у саобраћају. Нови технички проналасци омогућавају да у структуру саобраћајног система уђу нови елементи чиме се саобраћај оспособљава за боље извршавање својих задатака.
- Саобраћајни систем, треба да задовољава потребе привреде и друштва. Окружење саобраћајног система може и непосредно да утиче на његову структуру, на пример, енергетски систем земље захтева да се у саобраћају више користе средства која троше ону врсту енергије које у земљи има више (нпр.: електричну), а мање ону врсту енергије у којој се оскудева (нпр.: течна горива).
ПОДСИСТЕМИ САОБРАЋАЈНОГ СИСТЕМА
Саобраћајни систем се састоји од више подсистема, који се даље састоје од више својих делова, а сви они заједно извршавају одређене задатке у привреди и друштву.
Саобраћајни систем може се делити на подсистеме на више начина, по више могућих мерила.
Подела према територији на којој подсистеми делују. То је географска подела саобраћајног система у подсистеме. Светски саобраћајни систем дели се на своје подсистеме:
- саобраћајне системе континената, а ови на
- саобраћајне системе појединих земаља. Национални саобраћајни системи деле се на подсистеме ужих територијалних целина:
- кантона
- региона
- покрајина
- општина итд.
Подела према врстама делатности које поједини подсистеми обављају,
односно према врстама потреба које подсистеми задовољавају. То је функционална подела саобраћајног система на подсистеме. Саобраћајни систем задовољава потребе у превозу људи, потребе у превозу терета и потребе у преносу саопштења. Полазећи од ових врста потреба, могу се разликовати:
- подсистем превоза путника
- подсистем превоза терета и
- подсистем преноса порука.
Подела према врсти саобраћајног пута; односно гранска подела саобраћајног система.
- друмски
- железнички
- водени и
- ваздушни